Jaký vliv mají výroky a činy našeho prezidenta na naši reputaci v Číně? Škodí nám nebo ne? A pokud ano, jak moc?

Na tyto otázky nebude jednoduché odpovědět. Přemýšlím, jaké výzkumné postupy by mohly přinést platné a spolehlivé odpovědi. Prostě takové odpovědi, které by co nejvíce odpovídaly realitě.

Nasazuji svou kšiltovku potulného sociologa a zvažuji, kudy rozhodit své sítě. Nemám bohužel možnost projet Čínu křížem krážem a klepat na dveře prostého čínského lidu ve městech a na venkově a vyptávat se jich na jejich názor na škodlivost českého prezidenta. Dle mých dlouholetých zkušeností by to ale stejně bylo poměrně zbytečné vojenské cvičení.

Většina normálních Číňanů žije v blahé nevědomosti o existenci naší země neřkuli našeho prezidenta. Znají samozřejmě Evropu, kterou stále dělí na východní a západní, my jsme pro ně ta „východní". Ti movitější, kulturně zdatní nebo zcestovalí znají Prahu, kde obvykle dělají jednodenní zastávku na nákupní tůře po trase Vídeň-Budapešť-Regensgurg. Ti sečtělejší znají Milana Kunderu, ti, co se vyznají v politice zase vědí o pražském jaru v roce 1968. Ale český prezident Klaus? Obávám se, že vysvětlit jim, kdo to je, by byl velmi těžký oříšek.

Ale rozhodnu se nepropadat zoufalství hned na počátku mého slibného sociologického průzkumu a vyrazit do boje. Je mi jasné, že se budu muset spokojit jen s několika vzorky, které jen těžko mohou reprezentovat celou Čínu. Ponechám tedy svému osudu 99,9 procent čínské populace, která nečte ekonomické věstníky, nedívá se na nejvtipnější videa roku 2011 a nehloubá nad zhoubností Evropské unie a neexistence změn klimatu. Zaměřím se pouze na vzdělance, intelektuály, Číňany, kteří žili v Evropě (ne v České republice), novináře prestižních čínských ekonomických deníků a novináře, jejichž specialitou jsou diplomatické vztahy. Tak to by bylo, abych se teď konečně nedopátrala odpovědí na své otázky z úvodu.

Své naděje vkládám do mladé čínské novinářky z pekingské mediální skupiny Cchaj-sin (Caixin), do jejíhož portfolia patří několik prestižních ekonomických týdeníků, TV produkce a internetové noviny. „Český prezident?", opakuje mou otázku v rozpacích, lapá po dechu, pak se plaše usmívá, omlouvá a shání se po kolegovi, který by jí snad mohl pomoci. Je mi trapné, že jsem ji uvedla do takových rozpaků, utěšuju ji a snažím se ze situace vybruslit, jak nejlépe to jde.

Lepší pořízení nemám ani s diplomatickým komentátorem televize Phoenix, který žil dlouhá léta v Evropě. Na mé otázky na českého prezidenta odpovídá huronským smíchem a dodává, že na takové náročné dotazy potřebuje delší přípravu. Nejdřív otázky písemně, pak on bádá a zkoumá a pak odpovědi. Tak na tento luxus já bohužel nemám čas.

Pak se tento velmi zkušený a evropským větrem ošlehaný čínský novinář zamyslí a viditelně se snaží vyslovit nějaké české jméno. Po chvilce oboustranného snažení nám z toho vychází Václav Havel. Ten je prý v Číně velmi populární hlavně mezi mladými i středně starými intelektuály.

Vzpomínám si, že za éry Václava Havla našeho prezidenta v Číně znali. Byly tam přeloženy a publikovány jeho hry (viděla jsem ty knížky, nebylo tam uvedeno ani vydavatelství ani evidenční číslo ISBN – oficiálně tedy neexistovaly).

Občas jsem tehdy v Číně přijímala gratulace k tomu, jak máme skvělého prezidenta. A to asi ani ti gratulující netušili, že Havel byl hlavní zakladatel českého dalajlámismu, podpůrce bombardování Jugoslávie silami NATO (kde byla mimo jiné bombardována i čínská ambasáda a tudíž se toto bombardování v Číně nesetkalo s velkou podporou) a z ideologických důvodů do Číny nejezdil. A i přesto, že je nyní v Číně na indexu kvůli své podpoře vězněného nositele Nobelovy ceny míru za rok 2010 Liou Siao-po, kterému se mimochodem v HN přezdívá "čínský Havel" (Liou vyfasoval 11 let za podvracení republiky protože v Chartě 08 volal po konci vlády jedné strany), přesto Havla v Číně stále znají! Jak je ten svět nespravedlivý!

Takže abych uzavřela své pátrání a sociologický průzkum v čínském terénu: Prezident Klaus NEŠKODÍ reputaci České republiky v Číně, protože ho tam nikdo NEZNÁ.

PS. Odvolavam, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slibil. Vaclav Klaus opet prekvapil a objevil se v Cine na bilboardech!!!

http://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?server=zpravy.idnes.cz&r=zpravodaj&foto1=JB46b82a_klau.jpg

PPS. A tato informace mi byla poskytnuta britskym novinarem...:-) No nic, jdu pect chleba...

 


První ze série Oxbridge debat, formátu inspirovaném na britských univerzitách Oxford a Cambridge. Každý měsíc odstartuje nové, velmi provokativní téma k debatě. Souhlasí osobnosti veřejného života s výše uvedeným výrokem? A souhlasíte vy?

Výrok tohoto měsíce zní: Prezident Václav Klaus škodí reputaci Česka v zahraničí.